Tapelés
A tapelés már régóta nem csak élsportolók kiváltsága. Gyakran alkalmazzák sérülések utáni rehabilitáció során és izomfájdalom enyhítésére. Olvasson többet a tape-elésről, és tudja meg, hogy ez megfelelő lehet-e Önnek.
Mi a tapelés?
A taping egy fizioterápiás módszer, amely elősegíti az izmok, inak és ízületek gyógyulási folyamatát. Ellazítja a túlterhelt és megfeszült izmokat , és erősíti is azokat megerőltető teljesítmények előtt, amelyek közé tartozik a sport, a hegymászás vagy más megerőltető mozgás. Kedvezően hat az egész mozgásszervi rendszer működésére.
Az alapot rugalmas szalagok alkotják, amelyeket a bőrre ragasztanak egy adott helyen - ahol fájdalmat érez, vagy azoknál az izmoknál, amelyeket edzés előtt erősíteni szeretne.
Hogyan működik a tape
A szalagok gyártásához leggyakrabban használt anyag a pamut , de találkozni fog selyemmel vagy nejlonnal is. A szalag ragasztója gyógygyantát tartalmaz, amely hipoallergén .
Ha a ragasztószalagot megfelelően alkalmazzák, ráncosodik és felemeli a bőrt. Ez segít felszabadítani a fájdalomreceptorokat, az ereket és a nyirokáramlást . Emellett javítja az ásványianyag-ellátást, és általában segít a gyorsabb regenerálódásban. A szalag nyújtása betölti a szerepét - a feszültségtől függően az izom ellazul, aktiválódik vagy megerősödik.
Milyen típusú szalagok vannak
Többféle szalag létezik, amelyek felhasználási területükben különböznek.
- Tape patch - azaz a rögzített szalag rugalmatlan. Erősítésre szolgál edzés közben (sport közben), nem csillapítja a fájdalmat . Biztosítja a jó rögzítést és részben helyettesíti az ortézist.
- Keresztszalagok - rugalmatlan szalagok, amelyek rács alakúak. Támogatják a vérkeringést és a zúzódások és hegek gyógyulását . Gyulladásra nem használják.
- Kineziológiai szalagok - rugalmas szalagok , amelyek enyhítik a fájdalmat és a duzzanatot . Enyhítik a gyulladásos betegségeket és pozitív hatást fejtenek ki a mozgásszervi rendszer krónikus vagy akut állapotainak kezelésében.
- Dinamikus szalagok – extra rugalmasak. Oldalra is nyúlnak, és így lehetővé teszik a szalagozást, amit más szalagokkal nem lehet elérni. Mozgáskorlátozás nélkül stabilizálják az izmokat és az ízületeket.
Mennyi ideig tart a szalag?
A szalagok olcsóbb változatai körülbelül két napig tartanak. A jobb minőségű szalagok, amelyek 3000 forinttól kaphatók, átlagosan 5-7 napig bírják. Zuhanyozáskor nem kell letakarni a szalagot, és nyugodtan használhatja a szaunában is. Nem korlátoz semmilyen módon. De ha sokáig a vízben van, csökkenti a tartósságát. Legyen óvatos, amikor törölközővel törölgeti – főleg ne súrolja.
És mikor kell eltávolítani a szalagot? Javasoljuk, hogy a szalagot 3-5 napig hagyja fent. Személyes érzéstől függ. Fájdalom, viszketés vagy bármilyen kellemetlen érzés esetén távolítsa el a szalagot. Hagyja a területet legalább 24 órán keresztül regenerálódni, mielőtt felhelyezné a következő szalagot.
Milyen hatásokat hoz a tapelés?
Leggyakrabban sportolók használják, de segít a sérülés utáni lábadozásban is. Segít a menstruációs fájdalmak, a migrén, a fogfájás, a megfázás , de még a nyálkahártya vagy a lúdtalp esetén is.
- enyhíti a duzzanatot
- erősíti az izmokat és az ízületeket
- segíti a hegek gyógyulását
- csökkenti a fájdalmat
- ellazítja a merev izmokat
- izom- és íngyulladásokat kezel
Mikor ne használjon szalagot
- nyílt sebekre, friss hegekre, szemölcsökre és kiemelkedésekre
- trombózis, rák, cukorbetegség esetén
- visszér esetén
- ekcéma és kiütések esetén
- a terhesség első trimeszterében
Hogyan ragasszuk fel a szalagot
A szalagot mosott, zsírtalanított és száraz bőrre kell felvinni. A szalag jobban fog tartani a sima bőrön. Jóval a fizikai tevékenység előtt ragassza fel a szalagokat, ellenkező esetben előfordulhat, hogy a szalag nem tapad megfelelően a bőrhöz.
Hogyan tapeljünk- bízza szakértőre, vagy csinálja saját maga?
Bárki felhelyezheti a szalagot, de ehhez kiváló anatómiai ismeretekkel kell rendelkeznie a testről , vagy ideális esetben egy tanfolyam elvégzése szükséges. Mindig fontos , hogy konzultáljon egy szakértővel , kérjen tőle tanácsot, hogyan kell csinálni. A rossz ragasztás több kárt okozhat, mint hasznot.
Hogyan távolítsuk el a szalagot
Használhat speciális tape eltávolítókat is, amelyek a bőrön maradt ragasztó maradványoktól is megszabadítanak. Zuhanyzás vagy fürdés közben is leveheti a tape-et, de ez kissé húzhat. Megkönnyítheti a munkát, ha a tape-et három percig bekeni – akár egyszerű konyhai olajjal is. A bőrt az eltávolítás során tartsa feszesen.
Kinezio szalag Ares 5 cm x 5 m, bézs
A kinezio szalagok segítenek enyhíteni a fájdalmat, enyhítik a gyulladásos állapotokat és erősítik a legyengült izomszöveteket.
P2224
Kinezio szalag Ares 5 cm x 5 m, sárga
A kinezio szalagok segítenek enyhíteni a fájdalmat, enyhítik a gyulladásos állapotokat és erősítik a legyengült izomszöveteket.
P3875
Kinezio szalag Ares 5 cm x 5 m, piros
A kinezio szalagok segítenek enyhíteni a fájdalmat, enyhítik a gyulladásos állapotokat és erősítik a legyengült izomszöveteket.
P3870
Kinezio szalag Ares 5 cm x 5 m, zöld
A kinezio szalagok segítenek enyhíteni a fájdalmat, enyhítik a gyulladásos állapotokat és erősítik a legyengült izomszöveteket.
P3874
Kineziológiai tapasz - nem elasztikus, 5 cm x 10 m
Fokozott stabilitást és megelőzést biztosít az ízületek túlzott terhelése, izomletapadások és a mozgásszervi rendszer rögzítése esetén.
P3925
Kinezio szalag Ares 5 cm x 5 m, kék
A kinezio szalagok segítenek enyhíteni a fájdalmat, enyhítik a gyulladásos állapotokat és erősítik a legyengült izomszöveteket.
P3872