Mi a teniszkönyök és hogyan ismerhető fel, valamint mit tehetünk ellene
A teniszkönyök nemcsak a teniszezőket érinti. Ez egy ín- és izombetegség, amely ismétlődő egyoldalú tevékenységek végzésekor alakul ki. Gyakran előfordul számítógéppel dolgozóknál vagy fizikai munkát végzőknél. Ismerje meg, hogyan jelentkezik a teniszkönyök, és mi segít ellene.
Mi az a teniszkönyök
Az oldalsó epicondylitis vagy teniszkönyök az izmokat a csonthoz rögzítő inak és izomcsatlakozások betegsége. Leggyakrabban a könyök területén jelenik meg, de a vállakat, a térdeket vagy a csuklót is érintheti.
Találkozni fog a gerelykönyök vagy a golfkönyök kifejezéssel is – a különbség abban rejlik, hogy az inak mennyire túlterheltek. Teniszkönyök esetén gyakran a csuklót felhajlító és az ujjakat nyújtó izmok károsodásáról van szó, és a könyök külső oldalán jelentkező erősebb fájdalomban nyilvánul meg. A golfkönyök hajlamos a csuklót lehajlító és az ujjait ökölbe szorító izmokra hatni, a fájdalom a könyök belső oldalán intenzívebb.
Mi okozza a teniszkönyök
A teniszkönyök oka az ismétlődő, sztereotip egyoldalú mozgások, amelyek túlterhelik az izmokat, inakat és szalagokat, mint például a munkaeszközök használata, az egérrel végzett munka vagy a gépelés. Velük idővel mikrotraumák lépnek fel az inakban, amelyek fájdalmat okoznak. Ez az állapot inkább a szabadidős sportolókat érinti, mint a profi sportolókat, mivel ők általában nem végeznek kompenzációs gyakorlatokat.
A kockázati csoportok közé tartoznak többek között:
- fizikai munkások,
- hentesek, szakácsok és pékek,
- kézművesek,
- számítógépen dolgozó emberek stb.
Tünetek: hogyan lehet felismerni a teniszkönyököt
A teniszkönyök erős, szúró fájdalomként jelentkezik a könyök külső oldalán, amely kisugározhat a vállba vagy az alkarba. Vörösség és duzzanat is megjelenhet, az érintett terület melegebb lehet, mint a környező bőr, ezért érdemes hűteni a könyököt hűsítő eszközökkel. A fájdalom főleg terheléskor jelentkezik, és ha több mint 6 hétig tart, krónikussá válik, ilyenkor bármilyen mozgásnál érezhető.
Hogyan diagnosztizálható a teniszkönyök?
A diagnózist orvos állítja fel, de létezik ún a harmadik ujj stressztesztje, amelyet ön is elvégezhet. Egyszerűen nyomja le a kinyújtott középső ujját az érintett kézen ellenállással szemben, és ha fájdalom jelentkezik a könyök területén, akkor valószínűleg teniszkönyökről van szó. Látogasson el orvosához, aki röntgen, ultrahang vagy MRI segítségével megerősíti vagy kizárja a diagnózist.
Hogyan kell kezelni a teniszkönyök
- Fontos, hogy olyan pihenési módot állítsunk be, amelyben nem terheljük az érintett területet, és az izmok és inak regenerálódhatnak. Rögzítse a kezét megfelelő ortézissel.
- Ha a bőr meleg, helyi gyulladás van jelen. Használjon hűtést segítő eszközöket és jegelje a könyökét.
- A duzzanatra tegyen borogatást vagy kenje be a területet ecetes krémmel.
- Keressen fel egy terapeutát, és tapasztalja meg a Dorn-módszer hatásait.
- Fedezze fel a tape-elés varázsát. A tape felhelyezését azonban bízza szakemberre, aki megtanítja, hogyan kell helyesen csinálni, hogy ne okozzon kárt.
- Használjon gyógynövényes kenőcsöket. Ajánlott a fekete nadálytő, a körömvirág vagy a kender.
- Ne feledkezzünk meg a manuális és fizikoterápiáról sem, mint például a termoterápia vagy a krioterápia.
- Gyakorlatok is segíthetnek, de soha ne végezzen olyan gyakorlatokat, amelyeket az interneten talál anélkül, hogy konzultálna szakemberrel.
- Az orvosok gyógyszereket vagy spray-eket is felírhatnak.
- Alternatív kezelés az akupunktúra.
Ha a konzervatív kezelés sikertelen, a műtét és az azt követő fizioterápia a következő lépés. Határozottan ne késleltesse a kezelést, és keresse fel orvosát.
Akadályozza meg kialakulását
Fogadjon a megelőzésre, különösen, ha gyakran túlterheli az egyik végtagját.
Táplálja izületeit
Javítsa az ízületek, porcok és izmok működését táplálékkiegészítőkkel. Ne felejtse el rendszeresen pótolni a kollagént és a C-vitamint.
Tornáztassa csuklóját
A sztereotip tevékenységek során rendszeresen végezzen gyakorlatokat a csukló és az alkar izmait célozva. Javítja az izmok és a inak mozgékonyságát, ami csökkenti károsodásuk kockázatát. Próbáljon ki 2 egyszerű gyakorlatot:
- csuklókörzés – ülve vagy állva nyújtsa előre a karjait, és végezzen legalább 10 körzést a csuklójával először az egyik, majd a másik irányba. Ismételje meg 3 sorozatban.
- csuklónyújtás - állva vagy ülve egyenesedjen fel, és nyújtsa előre az egyik karját úgy, hogy a könyök belső oldala felfelé nézzen. Hajlítsa a csuklóját tenyérrel kifelé és ujjaival lefelé. A másik kezével nyomja meg az ujjakat. Tartsa 30 másodpercig, majd engedje el a kezét. Ismételje meg mindkét karon 3-szor.
Erősítse meg izmait
Az erősebb izmok ellenállóbbak lesznek, és jobban tudják kezelni a terhelést. Végezzen erősítő edzést heti 2-3 alkalommal. Edzés előtt melegítse fel izmait, majd ne felejtsen el nyújtani.
Tartson szünetet
Annak érdekében, hogy elkerülje az egyoldalú túlterhelést, ismétlődő tevékenységek közben tartson szüneteket, nyújtson, és ha lehetséges, változtassa meg testhelyzetét. Használjon ergonomikus segédeszközöket is.
Ne feledkezzünk meg a regenerációról
Különösen fizikai megterhelés után adjon időt a testének a regenerálódásra. Szánjon időt a gondos nyújtásra, menjen szaunába, vagy használjon masszázseszközöket, hogy ellazítsa a megfeszített izmokat.