A kificamodott boka kezelése: elsősegélynyújtás és megelőzés
A kificamodott boka nem csak az aktív sportolók problémája. Ez a sérülés bárkivel előfordulhat, csak rosszul kell lépni, vagy kicsit megcsúszni. A hatékony és időben történő kezelésnek köszönhetően gyakran nem kell kificamodott bokával orvoshoz fordulni, de semmiképp se becsülj alá semmit.
Mikor és miért fordul elő a bokaficam
Először is tisztáznunk kell a különbséget egy valóban rossz mozdulat miatt kificamodott boka-, sportbalesetből stb. eredő kificamodás- és a ún. instabil boka között, amely már minimális megrándulással instabilitást tapasztal. Például, ha focizik és hosszú ideje küzd egy folytonosan kificamodó bokával, tudnia kell, hogy néhány év múlva futás közben is problémákat okozhat. A függőleges terhelés és még a könnyű ütések is további fájdalmas kificamodásokat okozhatnak, amelyek nem kerülhetők el szakmai segítség nélkül. A kificamodás ismétlődő kockázatát csökkentheti a bokarögzítő használata.
Egyszeri bokaficam
Ha a saroktorzulás (bokaficam) mechanizmusa összetett, azaz a sérülés a bokára gyakorolt túlzott erőhatás és a boka természetellenes elfordulása miatt keletkezett, és hasonló sérülés normális esetben nem történik meg, akkor egyszeri bokaficamról beszélünk.
A forgás az, ami ennek következtében a bokaficamot okozza. Mondhatni, hogy a bokát nem úgy tervezték, hogy oldalirányú forgást végezzen, ami a terep egyenetlenségei miatt alakulhat ki.
Hogyan kell kezelni a kificamodott bokát
A kificamodott boka fáj, nehezen mozgatható , és a teljes ízületi terület duzzanata is megjelenhet. A helyzet súlyosságától függően a sérülések három fokozatra oszthatók:
- szalagok rándulása – az enyhén duzzadt boka fáj, 3 héten belül gyógyul,
- szalagsérülés - a boka jelentősen megdagadt és fájdalmas, a gyógyulási idő körülbelül 5 hét,
- szalagszakadás - egyáltalán nem lehet rálépni a lábra, a boka nagyon fájdalmas és bedagadt és gyakorlatilag mozgathatatlan, 3-6 hétig szükséges rögzíteni.
Elsősegély
Ha szerencséje volt a szerencsétlenségben, és első- vagy másodfokú sérülést szenvedett, összpontosítson azonnal a boka stabilizálására. Egy jól rögzített bokasín segít a duzzanat enyhítésében, és a megfelelő pozícióban rögzíti a bokát. Természetesen fontos a sérült terület hűtése, amihez kiválóak a hűsítő segédeszközök.
Hogyan lehet megelőzni a boka kificamítását
Bokakötések
A boka megerősítése nemcsak hatékony kezelés, hanem sérülésmegelőzés is. Sportbandázsokat és speciális rugalmas bokavédőket használhat mind sportolás közben, mind mindennapi viseletre. Diszkrétek, nem zavarják a cipőben és optimális támaszt nyújtanak a bokának. Emellett csökkentik a boka esetleges fájdalmát is.
A megfelelő lábbeli
Ha tudja, hogy a bokája hajlamos a ficamokra, vagy akár instabil bokája is van, próbáljon meg tudatosabban járni a terepen, és főleg viseljen megfelelő cipőt.
Kerülje az éles orrú és magas sarkú cipőket. A sétacipők és egészségügyi cipők elegendő helyet biztosítanak a láb teljes felületének, így egyenletes nyomást- és súlyeloszlást tesznek lehetővé, így talpuk csillapítja az ütéseket, valamint kiegyenlíti a terep egyenetlenségeit.
Bokaerősítés és masszázs
Függetlenül attól, hogy éppen túlesett a bokaficamon, vagy megpróbálja elkerülni azt, összpontosítson a boka erősítésére. Tornáztassa ujjait,végezzen lábujjgyakorlatokat, nyújtsa a lábfej és a boka területét.
Ne próbálja túlzottan korán terhelni a még teljesen fel nem gyógyult bokát, hanem a bokagyakorlat részeként sétáljon felváltva a lábujjakon és a sarkakon. Ha hosszú sétára vagy túrára indul, rögzítse az egész területet bokakötéssel.
Terápiához és a boka erősítéséhez használjon masszázs segédeszközöket , amelyek támogatják az egész test stabilitását és a masszírozott területek vérkeringését.
Neoprén boka kötés - Protetika Cl-1
Erősíti, és a fiziológiai hővel kellemesen melegíti a bokát.
P1120
Egyensúlyozó masszázs sün
A tüskés egyensúlyozó masszázs sün alkalmas a láb és egyéb testrész masszírozására.
P2939
Vádli szalag - hosszú
Járás közben a vádli szalag emeli a lábujjhegyet, így könnyebb a járás.
P2716