Hogyan kell gondoskodni egy demenciában szenvedő személyről és kommunikálni vele
A demencia a 60 év felettiek nagy csoportját érinti. Ezek az emberek nem tudnak maradéktalanul gondoskodni önmagukról, változó hangulatuk, gyakori feledékenységük pedig ismeretlen szeretteik előtt. Összeírtunk Önnek néhány tippet, amelyek megkönnyítik a kommunikációt egy demenciában szenvedő emberrel. Ismerje meg viselkedésüket és igényeiket, és vásároljon hasznos segédeszközöket az idősek számára, amelyek megkönnyítik az Önök életét egyaránt.
Mik a demencia okai
A demencia fő okai közé tartozik az Alzheimer-kór és a Parkinson-kór. Az Alzheimer-kór a legtöbb esetben rövid távú memóriazavarként nyilvánul meg. A beteg nem emlékszik, hova rejtett vagy tett el valamit. Ismerős helyeken bolyong, elfelejti szerettei nevét, nehezen kommunikál, elveszti érdeklődését, és akár jellemváltozást is tapasztalhat.
A Parkinson-kór mozgászavarral – parkinsonizmussal, azaz lelassult reflexekkel, merevséggel, remegéssel és járási zavarokkal – társul. Szerencsére vannak lehetőségek a beteg mozgásának megkönnyítésére. Ilyen pl. könnyű szerkezetű járókeretek vagy kerekesszékek.
Gyakran előfordul a testtartás romlása, hangulatingadozások, memóriazavarok, ízületi fájdalmak, székrekedés és gyakori vizelés is. Ebben segítenek az inkontinencia pelenkák, betétek és bugyik.
Nyújtson kényelmet a páciensnek még vizeletszivárgás esetén is
Győződjön meg arról, hogy mindennel rendelkezik, amire szüksége van a demenciában szenvedő személy maximális kényelmének biztosításához. Különösen inkontinencia okozta problémák esetén vásároljon mosható alátéteket, amelyek garantálják, hogy a vizelet nem károsítja a matracot. Ezeket a termékeket a betegalátétek kategóriában találja. Előrehaladott stádiumban az inkontinencia pelenka is megfelelő lesz.
A fogyatékkal élőket világosan és érthetően szólítsa meg
Használjon közvetlen neveket, kerülje a névmásokat, metaforákat, és ha lehetséges, mutasson azokra a tárgyakra, személyekre és testrészekre, amelyekről beszél. Artikuláljon, és próbáljon a lehető legvilágosabban beszélni. Ha ennek ellenére úgy érzi, hogy a beteg nem értette meg, próbálja újra, ne ismételje meg ugyanazokat a szavakat. Türelmesen, nyugodt, barátságos hangon magyarázza el, mit szeretne.
Tartsa szemkontaktust, használjon érintést
Az aktív szemkontaktus kialakításával folyamatosan ellenőrzi, hogy megértik-e egymást, és növeli a bizalom érzését. A páciens figyelmének megőrzéséhez vagy megnyugtatásához érintse meg, simogassa.
Érzékelje lehetséges szorongását, félelmét, fájdalmát, és próbálja meg ezekhez igazítani non-verbális kommunikációját. Fontos a másik emberhez való közelség. Ne szembesítse a beteget a helyzettel, és ne firtassa, miért felejtett el valamit, vagy miért hagyta el egyedül a házat. Adjon neki törődést és szeretetet, és próbáljon meg máskor beszélni róla.
Legyen türelmes és nyugodt
Bátorítsa a beteget kedves érdeklődéssel, próbáljon nyugodt és pozitív hangulatú lenni, amennyire csak lehetséges. Ne végezzen hirtelen és váratlan mozdulatokat. A legjobb, ha a beteg látóterében tartózkodik, és ezzel megnyugtatja, hogy Ön a közelben van.
Aktívan védje a demenciában szenvedők méltóságát. A betegségek erősítik autonómiájukat és a maguk döntéseinek lehetőségét. Ezért folyamatosan értékelje állapotukat. Például egy gyógyszer bevételekor természetesen meg kell győződni arról, hogy a beteg helyesen csinálja, különösen nagy számú különböző tabletta bevétele esetén. Ehhez jól szolgál majd egy gyógyszeradagoló. Ennek ellenére ne becsüljük alá a pácienst, ne korlátozzuk, hanem alkalmazkodjunk a képességeihez, bár azok minden nap teljesen eltérőek lehetnek.
Ismerje meg a hasznos eszközöket
Ha olyan orvosi eszközöket keres idősek számára, amelyek megkönnyítik az inkontinencia kezelését, olvassa el az inkontinencia-eszközök kiválasztásáról szóló cikket, valamint az otthoni és a szabadban történő mozgás megkönnyítéséről szóló cikket.